Spotkanie z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lesznie
W poniedziałek, 20 maja 2024 roku w naszym Klubie odbyło się spotkanie - szkolenie z panią Anną Ślusarek z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lesznie dotyczące kleszczy. Temat bardzo na czasie – bo profilaktyka ukąszeń przez kleszcze.
Dowiedzieliśmy się bardzo wiele nowych informacji o kleszczach – poznaliśmy ich charakterystykę, jakie są dwa najczęściej „atakujące” nas kleszcze czyli kleszcz łąkowy i kleszcz pospolity. Omówiona została ich budowa ciała oraz to w jaki sposób mogą „dostać się” do naszej skóry. Nie jest prawdą, że kleszcze lgną do jaskrawych barw ubrań – one nie widzą, więc dla nich kolor nie ma znaczenia. One posługują się zmysłem węchu – dla nich ważny jest np. zapach potu. Lubią miejsca gdzie jest ciepło i wilgotno. Większą część swojego życia spędzają w ziemi, umierają po kopulacji i złożeniu jaj. I tak jak w przypadku komarów – to samice kleszcza najczęściej są tymi, które spotykamy na swoim ciele. Pani Anna omówiła także profilaktykę ukłuć przez kleszcze oraz profilaktykę chorób odkleszczowych. Na sam koniec pokazała techniki wyciągania kleszczy (za skórę służyła pomarańcza, a kleszczami były szpileczki) – można lassem, można pęsetą, można również kleszczkartą. Ale najłatwiejszym sposobem na wyjęcie kleszcza jest kleszczołapka, czyli specjalna łopatka, dzięki której za pomocą okrężnego ruchu wyjmujemy kleszcza w całości ze skóry.
Bardzo ważną informacją było to, żeby na spacer do lasu czy gdziekolwiek, ubrać właśnie jasne ubrania, bo na nich kleszcza zauważymy najszybciej. Nie należy też wpadać w panikę – ze spokojem wyjąć kleszcza, zgnieść i spuścić w toalecie. Wtedy mamy pewność, że delikwent już nam nic nie zrobi. Nie każdy kleszcz też przenosi choroby, także nie trzeba od razu iść do lekarza po antybiotyk. Dopiero po 3-4 tygodniach od ugryzienia, wystąpieniu jakiejś reakcji skórnej bądź innej dolegliwości należy zgłosić się do najbliższej przychodni.
Było to bardzo interesujące i edukujące spotkanie, za które serdecznie dziękujemy!